iyi bir patates kizartmasi icin tavsiyeler

Patates kızartması benimde olmak üzere çogumuzun sevidigi eşsiz bir lezzetdir. İster kahvaltılda ister fast foodta isterse akşam yemeginde yenebilen ucuz , kaliteli, hızlı, besleyici bir yemek.

Az sonra iyi bir patates kızartması yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiginiz okuyacaksınız. Her yemegin oldugu gibi patates kızartmasınında bazı önemli püf ve ip uçları vardır. İşte iyi gevrek ve çıtır bir patates kızartması için dikkat etmeniz gerekenler:

1. Patatesler kızartmalık yani sarı patates olarak adlandırılan türde olmalıdır. Bu patates özellikle yapısından dolayı kızartma için en güzel patatesi tipidir. Genelde Nevşehir bölgesinde ekimi yapılır 
2.inci olarak patatesler soyulduktan ve dilim dilim ebatta dograndıktan sonra mutlaka belli bir süre soguk  suda bekletilmesi gereklidir.
3. Kızartmaya başlamadan önce bu patatesler iyice kurulanmalıdır. Bunu kagıt havlular ile en iyi şekilde yapabilirsiniz.

4. Eğer fritözünü varsa sıcaklıgı 185 dereceye ayarlamanız en iyi sonucları vericektir. Diğer türlü tavada kızartacaksınız yagın iyice ısınmasını bekleyin.
5. Yağ ideal sıcaklıga ulaştıgında patatesleri tavaya atın.
6. Çıtır bir patates için gerekli olan diger birşeyse yagın sürekli sabit bir sıcaklıkta kalmasıdır
7.İsterseniz patatesleri yağa atmadan önce bir miktar un ile az bir miktar un ile ovabilirsiniz buda patatesinizin oldukça lezzetli olmasını sağlayacaktır.

9. Son olarak patatesleri kızartmadan önce tuz atmamanız gerektigine dikkat edin çünkü tuz atarsanız patatesler yumuşak olabilir. Tuz patatesin içindeki suyun dışarı cıkarmasına sebeb olur. Bunun sonucudunda patatesler verimli bir şekilde kızarmazlar. Ayrıca sağlık açısındanda tuzu bütün yemeklerinizde yerken atmanız çok daha sağlıklıdır.

1 yorum:

  1. :mrgreen: gerçekten ben ve eşim çok teşekkür ediyoruz çok iyi kızarmış patyatesleri yemek için mcdonalds a gitmek zorunda olmamak çok güzel

    YanıtlaSil